Rejestracja samochodu zakupionego w UE

Rejestracja samochoduRejestracja samochodu zakupionego w UE

Pierwsze kroki powinniśmy skierować do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy wszystkie obcojęzyczne dokumenty na język polski.  Sprowadzony samochód musi przejść kontrolę techniczną, dlatego powinniśmy odwiedzić najbliższą Stacje Kontroli Pojazdów i wykonać przegląd.

Teoretycznie nie musisz wykonywać badania technicznego jeśli auto ma ważny przegląd wpisany np. do dowodu rejestracyjnego, ale praktyka już nie jest taka prosta. Wydział Komunikacji może zażądać polskiego przeglądu jeśli w dowodzie rejestracyjnym brakuje np. daty produkcji pojazdu.

Przy sprowadzaniu samochodu z Wielkiej Brytanii czeka nas dodatkowa komplikacja: musimy zrobić tzw. przekładkę, czyli przystosować samochód do ruchu prawostronnego. Według aktualnie obowiązującego w Polsce prawa minister transportu może wydać zgodę na rejestrację auta przystosowanego do ruchu lewostronnego  ale dotyczy to jedynie pojazd pojazdów specjalnych lub zabytkowych. Już niedługo sytuacja ma ulec zmianie i przekładki nie będą potrzebne.

Teraz udajemy się z dokumentami do urzędu celnego właściwego dla miejsca zamieszkania w celu otrzymania zaświadczenia o opłaceniu akcyzy. Podatek akcyzowy wpłacamy na wskazany rachunek bankowy (tytuł przelewu: "akcyza od samochodu osobowego" , marka i nr nadwozia pojazdu), a opłatę skarbową za wydanie zaświadczenia na rachunek bankowy właściwego urzędu miejskiego (tytuł przelewu: "opłata skarbowa za wydanie potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego" , marka i nr nadwozia pojazdu).  Aktualne stawki akcyzy to 3,1% dla pojazdów z silnikiem o pojemności  do 2000 ccm i 18,6% dla pojazdów z silnikami o większej pojemności.

Przyszła kolej na złożenie wizyty w urzędzie skarbowym. Celem naszej wizyty jest uzyskanie zaświadczenia VAT-25, potwierdzającego opłacenie podatku VAT lub potwierdzającego brak tego obowiązku. Ponieważ interesuje nas rejestracja samochodu zakupionego w UE, to przysługuje nam zwolnienie z VAT-u.

Wędrówkę po urzędach kończymy w wydziale komunikacji, zabieramy ze sobą wszystkie zgromadzone dokumenty i zaświadczenia oraz dowody uiszczenia stosownych opłat (opłata komunikacyjna i ewidencyjna oraz opłata recyklingowa). Z wydziału komunikacji wychodzimy z nowymi tablicami rejestracyjnymi i z tymczasowym dowodem rejestracyjnym. W ciągu 30 dni odbieramy stały dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Może nam się przytrafić taka sytuacja, że wydział komunikacji nie dotrzyma 30-dniowego terminu. Dowód tymczasowy straci ważność, a nowego jeszcze nie będziemy mieli. Trzeba się wtedy udać do wydziału komunikacji i urzędnik przedłuży nam ważność dowodu tymczasowego o kolejne 30 dni.Podobne:
Skup samochodów Warszawa

Skup samochodówSiedziba naszej firmy mieści się w Warszawie. Dlatego też jesteśmy w stanie dotrzeć na miejsce spotkania z klientem w Warszawie l

Skup samochodów Łódź

Skup samochodówDo Łodzi i innych miejscowości województwa łódzkiego skup samochodów jest w stanie dojechać nawet w ciągu 2 godzin.

Wentylacja garażu samochodowego

Wentylacja garażu samochodowegoWielu właścicieli samochodów zastanawia się nad odpowiednią ochroną dla swojego samochodu, zarówno przed uszkodzeniami wy