Jak kupić używany samochód - pięć porad

Samochody używaneGdy kupujemy używany samochód nie warto ulegać emocją. Najważniejszy zawsze powinien być zdrowy rozsądek oraz chłodna kalkulacja. Przedstawiamy pięć prostych porad jak kupić używany samochód tak, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty i stres.

1. Wybierz właściwy silnik

Wybór właściwego napędu to podstawowa sprawa, którą trzeba dokładnie przemyśleć już na etapie planowania zakupu. Powinniśmy określić gdzie będziemy jeździć. Jeśli zdecydowaną większość roku nasze auto będzie spędzać w mieście, to nie warto inwestować w silnik diesla. Jednostki wysokoprężne nie lubią jazdy miejskiej. Zwłaszcza nowoczesne konstrukcje, które są wyposażone w koło dwumasowe i filtr DPF. Znacznie lepszym wyborem jest motor benzynowy lub hybryda. Dla miłośników "eko" rewelacyjną propozycją mogą być także modele elektryczne.

Jeśli jednak planujemy dużo czasu spędzać w trasach - diesel jest najlepszym wyborem. Niskie spalanie da spore oszczędności, które mogą okazać się opłacalne nawet w perspektywie wyższych kosztów napraw eksploatacyjnych.

2. Kup auto we właściwym rozmiarze

Zabrzmi to zabawnie, ale z samochodem jest jak z butami. Nie może być zbyt mały, ani zbyt duży. Warto więc pomyśleć jak często podróżujemy z większą ilością bagażu i jak wielu potencjalnych pasażerów będziemy wozić.
Dla singla, który mieszka w dużym mieście, i który metropolię opuszcza tylko raz w roku, idealne są samochody kompaktowe i miejskie. Łatwiej nimi zaparkować i mają małe silniki co przekłada się na mniejsze spalanie i niższe koszty ubezpieczenia OC. Gdy brakuje miejsca w bagażniku, zawsze można zainwestować w bagażnik dachowy lub założyć hak i na czas wyjazdu wynająć przyczepkę.

Natomiast osoby rodzinne, które dużo podróżują, powinny wybrać modele segmentu D lub vany (ewentualnie minivany). Szybko docenicie dużą ilość miejsca w kabinie, która przełoży się na komfort podróży. Jeśli często jeździcie większą gromadą, to bilans kosztów bez wątpienia okaże się korzystny.

3. Nie inwestuj w podstawowe wersje silnikowe

Nowe samochody tworzą dwie grupy ludzi. Jedną z nich są inżynierowie, którzy chcą stworzyć dobry produkt, a drugą księgowi, którzy walczą o minimalizację kosztów produkcji. Doskonale widać to na przykładzie palety silników. Zwykle te najsłabsze i najtańsze są kompromisem pomiędzy osiągami a ceną.

Niestety jednostki podstawowe bardzo często nie są najlepszym wyborem. Są zbyt słabe dla danego nadwozia, co odbija się na ich spalaniu, a nierzadko i awaryjności. Zwykle silniki nieco większe są dużo lepsze, a ich użytkowanie, w dłuższej perspektywie czasu, znacznie bardziej opłacalne. Ponadto zapewniają lepszą dynamikę, którą bardzo szybko doceni każdy kto opuści teren zabudowany.

4. Unikaj aut z początku produkcji

Niestety, czasy gdy nowy model musiał przejechać tysiące kilometrów testowych, zanim trafił do salonu, odeszły do lamusa. Zastąpiły je komputerowe symulacje, które nie wszystko są w stanie przewidzieć. Dlatego rolę testerów w dużej mierze przejęli… klienci.

Najbardziej awaryjne są zwykle egzemplarze z pierwszych lat produkcji. Gdy trafiają do serwisów, producent zbiera wszystkie dane, co pozwala mu na poprawę kolejnych produktów, które opuszczają mury fabryki. Właśnie tych samochodów warto szukać na rynku wtórnym. Doskonałym wyznacznikiem jest często facelifting danego modelu, gdyż często wiąże się on z gruntowanym odświeżeniem konstrukcji i poprawą wszelkich niedociągnięć. Krótko mówiąc - im auto było później wyprodukowane, tym jego jakość będzie wyższa.

5. Zwracaj uwagę na stan a nie na przebieg

Wielu kupujących zbyt dużą uwagę poświęca przebiegowi. Tym czasem znacznie ważniejszym parametrem jest stan konkretnego egzemplarza. Samochód, który ma dużo kilometrów na liczniku, ale jeździł głównie w trasach, nierzadko bywa w znacznie lepszej kondycji niż ten sam model, który całe życie spędził w mieście i jeździł tylko na krótkich odcinkach.

Inną sprawą jest to, jak o samochód dbał poprzedni właściciel. Brak wymian części i płynów eksploatacyjnych na czas, również jest bardziej szkodliwe dla auta niż kolejne kilometry, które pokonał. Warto mieć to na uwadze w czasie poszukiwania egzemplarza dla siebie.

Świadomy i dobrze przemyślany zakup samochodu, pozwoli na uniknięcie wielu wydatków związanych z kosztownymi naprawami i drogim OC. Zaoszczędzimy również wiele strasu i czasu, spędzonego u mechaników lub brokerów ubezpieczeniowych. Jednak, co najważniejsze, pozwoli nam to na cieszenie się z posiadania własnego auta, które idealnie pasuje do naszych potrzeb.Podobne:
Skup samochodów Warszawa

Skup samochodówSiedziba naszej firmy mieści się w Warszawie. Dlatego też jesteśmy w stanie dotrzeć na miejsce spotkania z klientem w Warszawie l

Skup samochodów Łódź

Skup samochodówDo Łodzi i innych miejscowości województwa łódzkiego skup samochodów jest w stanie dojechać nawet w ciągu 2 godzin.

Wentylacja garażu samochodowego

Wentylacja garażu samochodowegoWielu właścicieli samochodów zastanawia się nad odpowiednią ochroną dla swojego samochodu, zarówno przed uszkodzeniami wy